Anne ve Bebeklerin Beslenme Düzeni

Anne ve Bebeklerin Beslenme Düzeni

29/01/2018

Belki en başta düşünmemiz gereken ilk günler.Sorulması gereken soru ise şu.Anne Sütü nedir?

Anne sütü bir ikram,mucize,müthiş bir gıdadır.Bebek için bulabileceği en besleyici içerik nerededir.Bir damlası bile boşa gitmemesi gereken Anne Sütünde. Bebişimizin emme çabalarında anne göğsü yineleyerek tepki verecektir.Anneler bunu değerlendirmeli ve bebeklerini bu zaman zarfında sık sık emzirmelidir.


Bebeğimizin ilk günlerdeki her ağlamasına anne göğsü verilerek cevap verilmelidir. Bebeğimizin kilo alış hızı ise ilk 30 gün için dikkatli ve eşit periyotlarla izlenmelidir.Her bebek doğumunu izleyen ilk 1 hafta sularında kilo kaybedebilir. Anne henüz deneyimsiz, bebekse dünyaya yeni gelmenin yorgunluğundadır.E birde bebeğimizin deneyimsizliği işe karışınca kilo kaybı yaşanabilir.Bu Kilo Kaybı 0,1 oranlarında olduğu sürece bir problem yoktur.Bebek tahmini 1 haftada tekrar doğduğu anki kilolarına ulaşacaktır.


 Sonrasında bebeğin haftada ortalama çeyrek kilo ayda da 1 kilo civarı alması gerekir.


Lohusanın çok çok iyi ve dikkatli beslenmesi gerekir.Artık yalnız değildir ve içgüdüsel olarak buna meyledecektir.


Lohusa Diyeti Yapmak


1.Artık yumurta yemenin vaktidir.Protein içeren bir yiyecektir ve bol bol aminoasitleri yumurtadan temin edebiliriz.Her güneş doğduğunda bir yumurta daha yemeliyiz.Seviyorum sevmiyorum YOK!


2.Sütümüz bol olmalı o zaman sıvı tüketimimizde artmalı.Limitimizi yüksek tutmalı ve sürahiyi yakınımızda gezidirmeliyiz.

E bizi susatacak mineral kaynakları da bulursak,fırsatı ganimet bilmeli bol bol tüketmeliyiz.Kuru meyve ve türevi olabilir.


3.Lohusa olunsa da olunmasa da Omega -3 kaynağı balıklardan soframızda en az 1 kere karşılaşmalıyız.Ayrıca balık cild güzelliğimize de olumlu etki yapacaktır.Daha güzel ve daha verimli bir anne olmak için balık sofralarımızda olacak değil mi ?


4. Meyve ve sebze birazda et.Biraz biraz da olsa öğünlerimizde olmalı.

Az da olsa devamlı tüketelim.


5. Bebeğimizde gaz oluşmamasını düşünerek süt ve sütlü tatlılara bir süre ara verelim.Anneler fedakadırlar. Ama peynirdir,yoğurttur aman bunları eksik etmeyin.


6.Fedakarlık demişken;

Çay yok , kahve yok...Feda olsun :)

Var olan ne peki ? Bol bol bitki çayı içebiliriz mesela.

Afiyet olsun diyelim ve biraz da annelerimize danışalım.Onlar bize çok ama çok şey söyleyecek ve hazırlayacaktır zaten merak etmeyin.
Not:Burada Yazılan Yazı Araştırma neticesidir.Bu yazıdan Ziyade Doktorlarımızı ve Tavsiyelerini Baz Alınız.
Yanlışlarımız var ise bizlere iletmeniz ve düzeltmemizi sağlamanız bizleri memnun edecektir.

Yorum Yap