Bebek beşiği alırken nelere dikkat etmek gerekir

Bebek beşiği alırken nelere dikkat etmek gerekir

28/03/2018

Daha önce anne olmuş olsanız bile birçok şeyi sil baştan yaşıyor olacaksınız. Her yeni çocukta bir öncekileri unutur yeni bebeğe konsantre olursunuz. Özellikle ilk bebeğiniz ise tabi ki tecrübesizlik ve bilgi eksikliklerimiz yoğun olacaktır. Biz bugün bebek odası oluştururken nelere dikkat etmek gerekir ona bakacağız ama araştırırken aslında her detaya dikkat etmelisiniz. Biz özellikle bebek yatağı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ön plana çıkaracağız.

Bebeğinizin güvenliği

Bebek beşiği ya da bebek yatağında dikkat edilmesi gerekilen ilk önemli detay kesinlikle bebek yatağının ne kadar güvenli olduğudur. Bebek beşikleri genellikle parmaklıklı olarak yapılır. En önemli detay bu parmaklıkların aralığıdır. Uzmanlar çok geniş olmamalı diyor. Bebekleriniz bu kısımlara oyun olsun diye kafalarını sokabilir ve sonrasında sıkışma gibi tatsız ve kötü durumlar yaşanabilir. Bu sebeple çok dikkat ediniz.

Ayrıca bebek karyolasının içine fazladan battaniye ya da pike gibi ürünlerde koymayınız. Emzik sapı ya da emzik ipi varsa da mutlaka beşikten farklı bir yere koyunuz.

Bebek odası oyuncakları

Bebekler çok hareketli veya çok uslu yapıya sahip olabilir. Beşik üzerine yapıştırdığınız, sallandırdığınız ya da üzerine koyduğunuz oyuncaklara çok dikkat ediniz. Aksi halde bunlar bebeğinizin boğulmasına ya da ağır bir oyuncağın üzerine düşmesine neden olabilir. Gözetim halinde oynamasına izin vermeli ama uyuyacağı zaman mutlaka çıkarmalısınız. Özellikle dönence oyuncaklarına dikkat etmelisiniz.

Bebek beşiği nerede durmalı

Peki aldığınız bebek beşiği nerede duymalı. İster odanızda ister odasında durmasına elbette karar veremeyiz ama kesinlikle bebeğinizin yatağının yanına komidin ya da benzeri mobilyalar koymayınız. Ayaklanmaya başladıktan sonra bebeğiniz tırmalayarak buralardan atlamaya çalışabilir ki bunların örnekleri oldukça fazla.

Kalite

Bebek yatağı kalitesine değinmek bile gereksiz ama biz yine de değinelim değil mi? Kullanılan boyalar, malzemeler tüm bunları incelemeli ve öyle almalısınız. Bir gün bir bakacaksınız ki bebeğiniz beşiğin  kenarını kemiriyor. Yani bebek bu belli mi olur her an her şeyi yapabilir. Bu sebeple sizler önlemlerinizi alacak ve en güvenli beşik modellerini tercih ediyor olacaksınız.

Yorum Yap